Piwo kraftowy – maszyny do produkcji

  Piwo kraftowy – maszyny do produkcji

  Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary

  Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary

  Piwo jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych wśród alkoholi. Jest kojarzone z miło spędzonymi momentami, wyśmienitym smakiem oraz całkiem przystępną dla nas ceną. Na dzisiejszym rynku znajdziemy tysiące różnych jego rodzai, co sprawia, że czasami ciężko jest się zdecydować, które będzie dla nas odpowiednie. Piwa ciemne, jasne, niskoalkoholowe, bezalkoholowe, pszeniczne czy owocowe, cały szereg wyrobów lepszej i gorszej jakości, jak to zdarza się w każdej branży. Ażeby więc dobrać najlepszą opcję należałoby wiedzieć coś o piwie, jego produkcji, rodzajach, cenie, klasie oraz istotności miejsca produkcji. Najbardziej znane są oczywiśćie piwa koncernowe, czyli produkcja na bardzo szeroką skale; przeważnie są to trunki o niższej randze oraz wartości, ze względu na to, że produkcja oraz transport są o wiele tańsze niż w przypadku piwa kraftowego, przez wielu nazywanego tym bardziej prestiżowym, rzetelniej warzonym. Czym w takim razie jest piwo kraftowe? Określenie to pochodzi od angielskiego wyrażenia „craft”, czyli sztuka rzemiosła. Jak nazwa mówi jest to odłam piwa robionego z zaangażowaniem oraz dużą ilością poświęconego czasu. Wytwórcami tego rodzaju piwa są miłośnicy sztuki piwnej, dla których jakość i rzetelność przetworzenia jest najważniejsza. Dlaczego? Dlatego, że są to minibrowary, własne browary, znane na wąską skalę, są bardziej oryginalne w swoim smaku i zapachu. Właściciel minibrowaru jest równocześnie jego producentem i osobą, która sama zajmuje się warzeniem. Zdarza się, że trudno jest zdefiniować piwo kraftowe gdyż nie ma szczegółowych cech jakie powinno ono posiadać. Jednym z ważniejszych elementów wyróżniania jest miejsce oraz procedura warzenia. Aby dane piwo mogło być zaliczone do piw kraftowych musi być ono warzone niezależnie, w warunkach domowych, co wiąże się z dbaniem o jakość, a nie ilość. Producent piwa kraftowego musi być znany z imienia i nazwiska, a nie tworzyć pod zarządem większego koncernu, ma być to sztuka, tworzona według oryginalnej receptury, a nie mechaniczna produkcja na szeroką skale. Nie może on także produkować, więcej niż 4000 hektolitrów w ciągu roku. Dobre piwo kraftowe kosztuje dużo więcej od piwa koncernowego, na półkach nie zobaczymy takiego piwa w cenie 3 czy 6 złotych, jako że ,,krafty” są bardzo często tworzone z rzadszych i droższych składników. Smakosze są gotowi wydać nawet ok 20 złotych za mniejsze w poszukiwaniu czegoś odmiennego smakiem od piwa koncernowego. Przy wyborze należy jednak uważać, czy producent piwa koncernowego nie wykorzystuje tego określenia kraftu wyłącznie, aby skłonić do kupna.

  Jak warzyć takie piwo? Pasjonaci sztuki piwnej wiedzą, że jest do tego niezbędny odpowiedni sprzęt, składniki takie jak: słód, chmiel, drożdże piwowarskie, ekstrakt słodowy oraz wiele czasu i cierpliwości. Samo warzenie zajmuje stosunkowo długo, mniej więcej pół dnia, natomiast proces fermentowania, aż od 4 do 6 tygodni. Jest wiele etapów wytwarzania. Na początku, zacieranie, czyli doprowadzanie do optymalnej temperatury 65°C zacieru z wody i słodu. Następnie, etap filtracji czyli odseparowanie resztek ziarna od przetworu. Dalej, warzenie, chłodzenie i dodawanie drożdży. Na końcu oczywiście fermentacja, refermentacja i rozlew; gdy zaczynamy dystrybuować większe ilości piwa, lub otworzyć swój minibrowar potrzebne będą maszyny rozlewnicze czy nalewarki. Proces produkcji takiego piwa wydaje się dość skomplikowany i jest to fakt, jednak należy pamiętać, że najważniejsza jest motywacja i zaangażowanie. Dla wielbicieli sztuki piwnej jest to sama przyjemność, dlatego też, piwo kraftowe jest tak wyśmienitej jakości.Otwarcie własnego minibrowaru wymaga założenia działalności gospodarczej i wyboru dogodnej lokalizacji oraz otrzymania koncesji. Dziś branża minibrowarów prężnie się rozwija i prawdopodobnie w najbliższych latach będziemy mieli okazje obserwować jego dalszy rozkwit i piwną rewolucje. Produkowanie tego napoju samemu cały czas jest opłacalna; Koszt wytworzenia jednego piwa waha się w okolicach 2 złotych, w takim razie widzimy, że kosztuje ono mniej niż nabycie piwa w sklepie.

  Piwo kraftowe, tak samo jak wszystkie inne ma wiele gatunków w zależności takich składowych jak kategoria, struktura, ilość alkoholu, rodzaj fermentacji, stężenie goryczki, kolor. Wyróżniamy piwo górnej fermentacji, napój alkoholowy jest mocniejszy i bogatszy w smak i aromat, piwo dolnej fermentacji natomiast jest subtelniejsze. Piwo jasne lub ciemne, tutaj różnica leży w metodzie warzenia i składnikach. Mówi się także o piwach specjalnych, których nie sposób przyporządkować do jednej kategorii, z tego powodu,że cechują się one wariacjami w zakresie warzenia, dobierania różnych surowców. Na charakter piwa duży wpływa ma, powyżej wspomniany słód, czyli główny składnik piwa; to czy jest to słód jęczmienny, pszeniczny czy palony oraz przebieg jego produkcji, jak również sama piana, która jest wyznacznikiem jakości.

  Jeśli chodzi o piwo kraftowe w Polsce, to jest to jedno z lepszych na świecie, jednak wciąż mało popularne, ze względu na to, że piwowarzy wolą inwestować w produkcje niżeli w promocje swojego towaru, najczęściej jedyną wykorzystywaną reklamą jest marketing szeptany. Klienci coraz częściej wolą kupić mniej, ale lepszej jakości alkoholu za wyższą cenę, niż tracić pieniądze na tańsze piwa niskiej jakości.

  www.ultrapak.pl/przetworstwo/maszyny-rozlewnicze-produkcji-piwa